Selülit Tedavisi

SELÜLİT NEDİR?

Selülit; deride portakal kabuğu görünümü ve çukurcuklarla seyreden, deri ve yağ dokusundaki düzensiz görünümü tanımlayan genel bir kavramdır. Özellikle kadınlarda görülen, sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik bozukluğu olarak tanımlanabilir. Ancak şişmanlık veya obezite ile karıştırılmamalıdır.

SELÜLİT BELİRTİLERİ

Selülitlerin yaygın belirtileri şunlardır:

 •        Deride kızarıklık,
  ·         Deride kırmızı çizgiler, kırmızı bölgeler,
  ·         Şişme,
  ·         Isınma,
  ·         Ağrı veya dokununca acıma,
  ·         Tenden berrak sarı bir sıvı akıntısı,
  ·         Eğer hastalık kan yoluyla bedene sıçrarsa, sonucunda ateş ve sıtma görülebilir.

SELÜLİT TEŞHİSİ

Selülit tanısı  fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Selülit  tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir. muayene gibi  tanı yöntemleri Selülit   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Selülit   tanısı koymak oldukça zordur.

SELÜLİT RİSK FAKTÖRLERİ

Selülit sadece fazla kilo veya kalıtımsal faktörler nedeniyle oluşmuyor. Bunların yanında, çay, kahve, alkol ve un, şeker gibi rafine maddelerin de selülit oluşumunu hızlandırdığı biliniyor.

SELÜLİTİN KORUYUCU ÖNLEMLERİ

Selülit gelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler, sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailede Selülit benzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Selülit için bir kat daha artmaktadır.

SELÜLİT BESLENME USULLERİ

Beslenme şeklinizi değiştirerek selülitlerinizden kurtulmanız veya oluşumunu azaltmanız mümkündür.

 • Selülitlerle başa çıkmak için mutlaka tuz tüketiminizi kısıtlamalısınız. Aşırı tuz tüketimi sadece selülit değil hipertansiyon gibi birçok sağlık problemine de neden olmaktadır. Tuz tüketiminden kastımız sadece yemeklere koyduğunuz sofralık tuz değil aynı zamanda tuzlu besinlerdir, dolayısıyla turşu, salamura, kraker ve benzeri hazır tuzlu besinlerden de uzak durmalısınız.

 • Selülitlerden kurtulmak ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız mutlaka su tüketiminizi arttırmanız gereklidir. Su içmek için susamayı beklemeyin, susuzluk hissiniz oluştuğunda aslında çoktan vücudunuz kurumaya başlamıştır, ağzınızdaki kuruluk artık vücudunuzun alarm verdiğinin sinyalidir.

 • Aşırı alkol tüketimi selülit oluşumunu tetikleyen bir diğer faktördür.

 • Kafeinin çok tüketimi vücuttan su kaybettirmekte ve kan dolaşımınızı olumsuz etkilemektedir. Eğer kahveyi seviyorsanız kafeinsiz kahve tüketmeyi deneyin.

 • Bitkisel çaylar dikkatli tüketilmelidir. Bitkisel olan her şey onların sağlıklı olduğu anlamına gelmez, bilinçli tüketilmelidirler. Aşırı laksatif etkili çaylar yine vücudunuz için çok kıymetli olan suyu kaybetmenize neden olabilir.

 • Fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız ancak hızlı kilo vermekten kaçının, doğru bir beslenme programıyla yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo verin. İdeal kilonuza geldiğinizde onu korumaya çalışın; çünkü kilonuzdaki dalgalanmalar cildinizi yıpratacaktır. Çatlak ve selülitlerin de artmasına neden olacaktır.

 • Selülitlerden ve diğer birçok hastalıktan uzak durmak istiyorsanız o zaman sigaradan da uzak durmanızı öneririm.

 • Çok yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak durun. Deri altındaki fazla ve dolaşımdan uzaklaşmış yağ dokusu selülitlere neden olur.

 • Yağlı yemeklerden uzak durun ama günde bir avuç yağlı tohumlardan uzak durmayın. Özellikle ceviz, fındık ve badem içerdikleri E vitamini ve omega 3 ile cildinizi güzelleştirmeye yardımcı olacaktır.

 • Portakal gibi bir görünüm istemeseniz de portakal yemenizi öneririm. A, C, E vitaminleri vücudumuzdaki toksinlerle savaşmak ve cildinizi güzelleştirmek için yanınızda olmasını istediğiniz dostlarınızdır.

 • Turuncu en sevdiğiniz renk olabilir. Beta karoten, A vitaminin öncü maddesi cildinizin güzelliği ve selülitlerden kurtulmanız için en doğru seçimdir. Turuncu renkleri takip ederseniz ona kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kayısı, havuç, bal kabağı, kavun gibi.

 SELÜLİT VE TEDAVİ

Selülitin pek çok kolaylaştırıcı ve artırıcı nedeni olmasından dolayı tedaviler de multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Tek bir tedaviden ziyade kombine tedavi modelleri tercih edilir.

İlk yapılması gereken; yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapmak ve selüliti artırıcı faktörleri ortadan kaldırmaktır. Uygun diyet programları ve egzersiz uygulamak, ilaç kullanımına (özellikle hormonal ilaçlar) anksiyete ve stres kontrolüne dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Hemen Randevu Alın