Karbon Peeling

Karbon Peeling

Karbon Peeling Nedir?

Karbon peeling uygulaması, cildin en dış yüzeyinde bulunan derinin çeşitli solüsyonlar yardımı ile soyulma işlemine verilen addır. Cilde uygulanan özel solüsyonlar veya maskeler cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar. Kişilere uygulanan bu işlem sayesinde kişilerin ciltleri olduklarından daha pürüzsüz görünür.

Gündelik yaşam sırasında pek çok farklı faktör ve parametrenin etkeni ile insanların ciltlerinde çeşitli sorunlar olabilmektedir. Ciltte oluşan hafif kırışıklıklar, sivilce izleri, renk değişiklikleri vb. gibi pek çok sorunların çözümlerinde ve giderilme işlemlerinde kullanılan bir yöntemdir.

Peeling işleminde kullanılan maddelerden biri aktif kömür yani aktif karbondur. Aktif karbon cilt sağlığının iyileştirilmesine katkı yapan bir maddedir. Normal kömürün yüksek ısıya maruz kalması sonucunda oluşmaktadır.  Fakat kömürle aynı yapıda değildir. Siyah ve ince bir toz haline getirilen karbon içerisinde oluşan boşluklar ciltteki toksin ve kimyasalların yakalanmasında oldukça önemli bir rol oynar.

Peeling işlemlerinin ciltte oluşan sorunlara bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilmesi mümkündür. Hafif, orta ve derin olarak üç ayrı karbon peeling uygulama işlemi bulunmaktadır. Hafif soyma işleminde cilt yüzeyi hafifçe soyulurken derin bir şekilde yapılan uygulamada daha derinde bulunan cilt katmanları soyulmaktadır.

Hafif peeling işlemi sonrasında hastanın cilt yüzeyinde meydana gelen renk tonu farkı, akne, kuruluk vb. gibi sorunlar iyileştirilir. Fakat işlemden net bir sonuç alınabilmesi için işlemin belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekir.

Derin bir şekilde uygulanan peeling işlemlerinde ise ciltte oluşan derin kırışıklıklar ya da yara izleri ve kanser öncülü cilt lezyonları vb. gibi sorunların giderilmesinde kullanılabilecek bir uygulamadır.

Aktif karbon peeling maskesi olarak kullanıldığında ciltteki bakterileri kendine çekerek uzaklaştırma ve ciltte çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen kirleri temizleme özellikleri olan cilt bakımında oldukça etkili bir maddedir. Cilde uygulanan peeling cildi derinlemesine temizleyerek pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bu nedenle cilt bakımı rutinlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Karbon Peeling Nasıl Yapılır?

Cilt yüzeyinde çeşitli sorunlar yaşayanlar ve bu sorunlardan kurtulmak isteyenlerin genellikle tercih ettiği bir işlem olan karbon peeling tedavisi özel solüsyonlar ile uygulanmaktadır. İşleme başlanmadan önce hastanın cilt yüzeyine karbon solüsyonlar sürülür.

Bu işlem yapılmadan önce uygulama yapılacak olan cilt bölgesi sterilize edilerek temizlenir. Uygulama yapılacak olan bölgeye sürülen solüsyon yaklaşık olarak 15 ila 20 dakika kadar bekletilir. Karbon solüsyonu kuruduktan sonra peeling işlemine başlanılır.

Cilt yüzeyine sürülen solüsyon kuruduktan sonra lazer ile atışlar yapılır. Lazer atışları kişinin cildinde sadece sürülen karbon peelingi görür.

Karbon Peeling Nasıl Uygulanır?

Cilt sorunları yalayan kişilere uygulanan peeling işlemleri, cildi temizleyerek daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Ciltte oluşan lekeleri ve akne oluşumlarını gidererek kişinin cilt problemlerini tedavi eder.

Karbon maskesi uygulamanın zarar vermeyeceği kişilere uygulanır. İşlem yapılmadan önce kişinin cilt yüzeyi temizlenir. Temizlenen cilt yüzeyine maske nüfuz ederek maskenin daha etkili olmasını sağlar.

Maske cilt yüzeyine parmak uçları ya da yumuşak bir fırça yardımı ile masaj yapılarak sürülür. Cilt yüzeyinde kısa bir süre bekletilen maske ciltte oluşan çeşitli sorunların giderilmesini sağlar.

Karbon Peeling Ne İşe Yarar?

Gündelik yaşam içerisinde çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak kişilerin ciltlerinde oluşan problemlerin tedavi edilmesinde ya da giderilmesi amacıyla tercih edilerek kullanılan bir işlemdir.

Kişilerin cildinde pek çok farklı etken ve nedenden kaynaklı olarak bazı sorunlar ve cilt problemleri oluşabilmektedir. Bu sorunların giderilmesinde ve kişinin arzu ettiği pürüzsüz cilde ulaşabilmesine olanak sağlayan bir işlemdir.

Kişilere uygulanan bu işlem ile ciltte oluşan akneler, renk tonu eşitsizlikleri, derin kırışıklıklar, kuruluk, yara izleri vb. gibi pek çok sorun giderilir. Ciltte oluşan sorunları gidermesinin yanı sıra karbon peeeling işlemi kişilerin cilt bakımlarını yaparak ciltlerinin korunmasını da sağlamaktadır.

Karbon Peeling Kimlere Uygulanır?

Bu uygulama arzu eden herkese uygulanabilmektedir. Fakat karbona alerjisi olan ya da işlem sırasında yapılan uygulamalara alerjik reaksiyon gösterebilecek olan kişilere uygulanmamaktadır.

Peeling uygulaması genellikle, leke tedavisinde leke üzerine gözeneği geniş olanlara, cildini gençleştirmek isteyenlere, gözenek genişliği, cilt matlığı, leke, kırışıklık ve sarkma şikâyeti olan herkese uygulanabilmektedir.  Bu işlem kişilerin ciltlerinde oluşan sorunları gidererek arzu ettikleri dış görünüşe kavuşmalarını sağlamaktadır.

Karbon Peeling Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Genellikle yüze uygulanan bir işlem olan karbon peeling işleminin yüzde pek çok olumlu etkisi bulunur. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ciltte oluşan kir, toz ve yağ vb. gibi pek çok şeyi temizler
 • Cildi temizleyici etkisi olduğu için cildin parlamasını sağlar. Cilt daha aydınlık görünür.
 • İşlem sonrası uygulama yapılan cilt daha sağlıklı ve canlı görünür.
 • Yüzdeki porların genişlemesini önler.
 • Cilt yüzeyindeki ölü derinin atılmasını sağlar.
 • Peeling işlemi ciltteki yağ dengesinin korunmasını sağlar. Yağlanma eğilimi gösteren ciltlerde akne oluşumunu ve lekelenmeyi önler.
 • Sinek ısırığı, böcek ısırığı nedeni ile ciltte oluşan kızarıklık ve şişliğin giderilmesinde etkilidir.

Lazerle Karbon Peeling İşleminin Faydaları

Lazerle uygulanan peeling işleminin kişiye sağladığı çeşitli faydalar bulunur. Bu faydalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir; Lazerle karbon peeling kişinin cildine yenilenmiş, yumuşak, pürüzsüz ve sıkılaşmış bir görünüm sağlamaktadır.

Tamamen ağrısız bir işlem olup kişinin cilt problemlerine karşı savaşmaktadır. Yağlı cilt, genişlemiş gözenekler, donuk cilt rengi ve sivilce şikâyeti olan kişiler için oldukça faydalı bir işlemdir. Peeling uygulaması işlem sırasında cildinizi soymak ve yenilemek için etkileyici yollardan biridir.

Karbon Peeling Hangi Cilt Sorunları İçin Kullanılır?

Bu işlem, çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak cilt problemleri yaşayan kişiler için oldukça uygun bir işlemdir. Ciltte oluşan çeşitli sorunların giderilmesine ve bu kişilerin cildinde sorun meydana gelmemesi için önleyici bir işlemdir. Ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde, hafif veya deri altında oluşmuş olan kırışıklıkların giderilmesinde ve çeşitli cilt sorunlarının giderilmesinde kullanılır. İşlem sonrasında yenilenmiş bir cilde sahip olmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Karbon Peeling Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sırasında uygulama yapılacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın işlem yapılacağı gün içerisinde 4 saat ara ile güneş koruyucu kullanması gerekir
 • Uygulama yapılacağı gün hastanın makyaj yapmaması gerekir.
 • Bu işlem kısa vadede maksimum 10 seans uygulanabilecek bir tedavi işlemi olup işlem süresince oluşabilecek olan hassasiyete dikkat edilmesi gerekir.
 • Tedavi süresi boyunca hastanın denize ya da havuza gitmemesi gerekir.
 • Hastanın uzun süre güneşe maruz kalmaması hastaya uygulanan işlemin daha olumlu ve sağlıklı bir sonuç vermesini sağlar.

Karbon Peeling Faydaları Nelerdir?

Hastalara uygulanan peeling işleminin kişiye sağladığı pek çok farklı avantaj bulunur. Bu faydalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın cildinde çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelmiş olan cilt problemleri karbon peeling işleminden sonra ciltteki meydana gelen sorunlar giderilir.
 • Peeling kişinin cildinde yenilenmiş, yumuşak, pürüzsüz ve sıkılaşmış bir görünüm sağlar.
 • Yağlı cilt, genişlemiş gözenekler, donuk cilt rengi ve sivilce şikâyeti olan kişiler için oldukça faydalı bir işlemdir.

Lazele Peeling İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrasında kişinin dikkat etmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır:

 • Lazer peeling işleminden sonra kişinin sıcak su ile temas etmemesi ve duş almaması gerekir.
 • İşlemden sonra solaryum vb. yerlere gidilmemeli ve uygulama sonrasında ilk ilk hafta boyunca aktif güneşe çıkılmaması gerekir.
 • İşlem sonrasında, bir hafta kese, peeling vb. gibi çeşitli cildi tahriş eden işlemlerden uzak durulması gerekir.

Karbon Peeling ile Yapılan Tedaviler

Pek çok farklı tedavi işlemi uygulanır. Bu tedavi işlemleri arasında leke tedavisi, gözenek sıkılaştırma, cilt rengi tonunu eşitleme, cilt gençleştirme ve yenileme ve akne tedavileri bulunmaktadır. Hastalara uygulanan karbon peeling işlemleri hastanın cildinde meydana gelen bu sorunların giderilmesini sağlamaktadır.

Leke Tedavisi

Gündelik yaşam sırasında pek çok farklı nedenden dolayı cilt yüzeyinde lekeler oluşabilmektedir. Bu lekelerin pek çok farklı nedeni bulunur. Güneş ışınlarının etki ettiği olumsuz lekeler, siyah noktalar, cilt kirliliği oluşturan etkenler, yara izleri vb. gibi durumlarda karbon peeling tedavisi işlendiğinde kişinin cildinde meydana gelmiş olan leke tedavileri tedavi edilmektedir.

Gözenek Sıkılaştırma

Yüzde oluşan akneler, sivilceler ya da siyah nokta vb. gibi pek çok etken ciltte gözenekler oluşturur. Bu gözenekler engellenmediği sürece büyüyebilmekte ve genişleyebilmektedir. Peeling işlemi aynı zamanda gözenek sıkılaştırıcı tedavisi yapar.

Cilt Rengi Tonunu Eşitleme

Hastalara uygulanan peeling işlemi, hastaların cildinde çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelen cilt rengi tonu farklılıklarını gidermek için de kullanılabilmektedir. İşlem düzenli bir şekilde uygulandığında kişinin cildinde meydana gelmiş olan cilt tonu renk eşitsizliğinin gidermektedir.

Cilt Gençleştirme ve Yenileme

Cilt yüzeyinde bulunan ölü derileri giderir. Ayrıca cilt derisinde meydana gelmiş olan kırışıklıklar vb. gibi durumları da gidermektedir. Uzun ve düzenli kullanım sonrasında kişinin cildini yenileyerek gençleştirme işlevi görmektedir.

Akne Tedavileri

Karbon peeling tedavilerinin en sık tercih edilme nedenlerinden biri ciltte meydana gelen akne, siyah nokta vb. gibi sorunları gidermektir. Bu nedenle cildinde akne sorunları yaşayan kişiler için de karbon peeling tedavisi önerilmektedir.

Karbon Peeling Fiyatları 2023

Bu işlemin fiyatlarını etkileyen pek çok farklı parametre bulunmaktadır. Hastanın cildinde meydana gelen sorunların oranına, kişinin cilt tipine, hastaya uygulanan tedavinin süresine, işlem sırasında tedavi için tercih edilen peeling miktarına, seans sayısına, işlemin uygulandığı merkeze vb. gibi pek çok farklı etkene bağlı olarak fiyatlarda da değişiklik görülmektedir. Karbon peeling fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Karbon Peeling ile İlgili Merak Edilenler

Bu işlem pek çok kişiye farklı faydalar sağladığı için oldukça merak edilmektedir. Ne olduğu ne işe yaradığı, avantajları, kimlere uygulandığı vb. gibi pek çok sorular merak edilmektedir. En çok merak edilen sorulardan bazılarını aşağıda cevapladık.

Karbon Peeling Zararları Var Mıdır?

Pek çok kişi tarafından tercih edilen zararsız bir işlemdir. Fakat işlem sırasında kullanılan maddelere alerjik reaksiyon gösterme ihtimali olanlara bu işlem gerçekleştirilmemektedir. Ayrıca kronik kuru cilt problemi olanlar ve cilt yapısı çok ince olan kişiler karbon peeling işleminden olumsuz etkilenebilmektedir.

Hastalara uygulanan peeling uygulamasından sonra işlem sonrası tüm kişilerde uygulama yapılan bölgede kaşıntı ve ödem görülebilmektedir. Bu durum olağan ve geçici bir durum olup endişelenilmemesi gereken bir durumdur.

Peeling Uygulamasının Kalıcılığı Nedir?

Cilde uygulanan pek çok işlem gibi peeling işlemi de ömür boyu kalıcı olan bir işlem değildir. İnsan vücudu devinim hakinde sürekli olarak değişir ve hücre yeniler.

Bu nedenle ciltte çeşitli değişikliklerin olması oldukça normal ve olağandır. Karbon peeling işlemi uygulandıktan sonra zaman geçtikçe cilt, hormonsal durumlar vb. gibi pek çok etkenden etkilenerek değişecektir. Bu nedene dolayısı ise karbon peeling işlemi ömür boyu kalıcı olan bir işlem değildir.

Peeling Diğer Cilt Yenileme Yöntemleriyle Birlikte Kullanılabilir Mi?

Evet kullanılabilir. Lazerle uygulanan kargon peeling gözenek küçültme, leke tedavisi, cilt gençleştirme vb. gibi durumlar diğer yöntemler ile birlikte kullanıldığında etkililiği artan bir işlemdir.

Lazerle Peeling Acılı Bir İşlem Midir?

Bu işlem sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Peeling işlemi ameliyat kesiği ya da herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeyen bir işlemdir. Bu nedenle uygulama sırasında hasta acı ya da ağrı hissetmez.

İşlem sırasında hastanın cildi temizlenerek karbon peeling maskesi uygulanır. Uygulanan maske kuruduktan sonra ilgili bölgeye lazerle atışlar gerçekleştirilir. Lazer atışları kargon peeling dışındaki cildi algılamayan ve maske dışında yere atış yapmamaktadır. Yani işlem sırasında acı ya da ağrı hissedilmez.

Lazerle Peeling İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Uygulama sırasında hastaya yapılacak olan peeling işlemi ortalama olarak 15 ila 20 dakika arasında sürmektedir. Karbon maske işleminden sonra yapılacak olan lazer uygulaması ise 5 ila 10 dakika arasında değişen bir süre zarfı içerisinde tamamlanmaktadır.

Lazerle Karbon Peeling İşlemi Etkisi Ne Kadardır?

Cildin durumuna bağlı olarak değişiklik gösteren bir etki süresi bulunmaktadır. Ortalama 3 ila 6 ay içerisinde ulaşabileceği maksimum etkiye ulaşan karbon peeling işlemi, bu etki ile 1 ila 1,5 yıl gibi bir süre devam eder.

Lazer Peeling İşlemi Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Seans sırası hastanın cilt durumuna ve birkaç farklı faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Lazer karbon peeling işlemi cilt problemi ve yaşlanmasına bağlı olarak uygulanmaktadır. Bu duruma bağlık olarak seans sayısı belirlenirken ortalama olarak 6 ila 10 seans arasında tedavi işlemi uygulanmaktadır.

Lazerle Peeling İşleminin Yan etkileri Var Mıdır?

Hastalara uygulanan lazerle peeling işlemi sonrasında önemli bir yan etki gözlemlenmemiştir. Nadiren işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede kaşıntı, ödem, şişkinlik vb. gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Tekrar Peeling Yaptırabilir Miyim?

Evet karbon peeling işlemi tekrar yaptırılabilir. Cilt yüzeyinde meydana gelen çeşitli sorunların giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Peeling uygulaması sonrasında yeterli bakım ve özen gösterilmediği taktirde hastanın cildinde çeşitli sorunlar ile tekrar karşılaşmak olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda hasta tekrar peeling işlemini gerçekleştirebilir.

Erkekler Peeling Yaptırabilir Mi?

Yüzde meydana gelen akne, sivilce, gözenek, siyah nokta vb. gibi sorunlar hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlemlenebilen sorunlardır. Bu nedenle erkekler de yüz bölgesinde meydana gelen cilt problemlerinden kurtulmak için karbon peeling tedavisi görebilirler.

Belirli Aralıklarla Tekrar Etmek Gerekiyor Mu?

Uygulama sonrasında cilt bakımının düzenli ve özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde ciltte yeniden çeşitli sorunlar ile karşılaşmak olası bir durumdur. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında yeniden peeling işlemi gerçekleştirilebilir.

Peeling Acıtır Mı?

Bu işlem ameliyat ya da herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmemektedir. Bu nedenle işlem sırasında ya da işlem sonrasında hasta acı ya da ağrı hissetmemektedir.

Cildinizde çeşitli sorunlar bulunuyorsa sizler de karbon peeling tedavi işlemleri ile mevcut sorunlarınızdan kurtulabilir ve daha sağlıklı dikkat çekici bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bize Ulaşın!
Hizmet Form

WHATSAPP
0533 512 94 27

INSTAGRAM
bbmpoliklinik